1. A presbiterek jelölésének eljárási folyamatában jelentős szerepe van a 3-7 tagú Választási Bizottságnak. Ezért a Bizottság tagjainak olyan – köztiszteletben álló, a gyülekezeti tagok bizalmát élvező – egyháztagokat kell választani, akik nem kívánják magukat presbiternek jelöltetni. A Választási Bizottság elnökét tagjai közül maga választja. A lelkész tagja a választási bizottságnak.

2. A Választási Bizottság munkája során felveszi a kapcsolatot az egyháztagok minél szélesebb körével, és kéri őket, hogy tegyenek javaslatot a jelöltekre. Az ajánlott személyekkel – miután ellenőrizte, hogy azok szerepelnek a választói névjegyzékben és megfelelnek a törvényes feltételeknek – megbeszélést folytat, amelynek során tisztázza, hogy vállalják-e a jelölést.

3. A Bizottság személyi javaslatait a presbitériumhoz terjeszti elő. A presbitérium a bizottság javaslatát figyelembe véve összeállítja a jelöltek listáját, és azt az egyházközségi közgyűlés elé terjeszti.

4. A presbiterek száma a lelkész(eke)t és a (fő)gondnokot nem számítva négynél kevesebb nem lehet.
A presbitériumnak hivatalból tagjai az egyházközség megválasztott lelkészei. Minden presbiteri tisztségre 1–3 személyt lehet jelölni. Presbiterré az a nem lelkészi, legalább 3 éve teljes jogú egyháztag választható, aki legalább egy éve a választó gyülekezet tagja. A presbitériumi tisztségre jelölt személyek közül külön kell jelöltet vagy jelölteket állítani a gondnoki tisztségre.

5. A presbiterek mellett pótpresbitereket is kell választani, akiknek a száma a választott presbiterek számának legalább negyed része. Ha a presbiteri tisztség a választási cikluson belül megüresedik, a választás sorrendjében következő pótpresbiter foglalja el a megüresedett helyet.

6. Amennyiben a Választási Bizottság nem talál annyi jelöltet ahány főből kell állnia a presbitériumnak, a hivatalban lévő presbitériumnak azonnal jelentenie kell az esperesnek és kezdeményezni kell a presbitérium tagjai számának a leszállítását vagy az egyházközség szórvánnyá való nyilvánítását vagy más anyaegyházközséghez való csatolását. (A presbitérium választott tagjainak új létszámát, vagy az egyházközség átalakulását ebben az esetben is az egyházmegyei közgyűlés hagyja jóvá.)

Folytatjuk…