A Gyulai Református gyülekezetből heten vettünk részt. A program hétfőn este vacsora után Katona Gyula esperes úr esti áhítatával kezdődött. Az egész hét témája, az embernek Istennel való megbékéléséről, Istennek az emberhez és az embernek az Istenhez való viszonyáról szólt.

Mindkét megyéből több lelkipásztor tartott előadást. Az Istennel megbékélt embert az Isten vezeti. A kételkedő emberben felmerül a kérdés; érdemes-e kitartani hitünk, meggyőződésünk mellett? Olvassuk el Róma 8:35-39. verseit, mert itt a válasz! A választottakat semmi sem szakíthatja el Isten szeretetétől! Ez reménységünknek forrása!

Felvetődhet a kérdés, hogyan fogok megállni az Isten szeretetében? Ha alávetem magam Isten akaratának! Gal.5:13-14. A 462.dicséretünkkel kérjük az Úr vezetését!

Az Úr szentsége azt jelenti, hogy tökéletesen tiszta, el van különülve minden bűntől, minden gonoszságtól és megbünteti a bűnt. Milyen jó lenne, ha átsugározna belénk is ez a jóság! Kérjük Istent, hogy valami látható legyen bennünk ebből a szentségből.

A mi hitünk nem vak hit, hanem tudatos hitnek kell lennie. Isten kijelenti magát sokféleképpen. Elsősorban Jézus Krisztusban. Bizonyság az Ő születése, élete, szenvedése, halála és feltámadása. Aztán a természetben, ami csodálatos és gyönyörű. A történelemben, mert Isten a történelemnek is ura! Hányszor siratták már el költőink is a magyarságot; „ Most rabló mongol nyilát zúgattad felettünk…” Gondoljuk végig a Himnusz sorait! Isten mégis megtartott bennünket! Nem véletlenül adta nekünk Isten a lelkiismeretet. Hol halk, hol hangod, de ott van! Imádkozzunk érte, hogy segítsen Isten megtartani a lelkiismeretünk szavát!

A Biblia olvasásán és az igehirdetésen keresztül is Isten szól hozzánk. Kalauz az életben. Ma is aktuális. Bemutatja azt a személyt, ki sohasem változik. Ravasz László püspök mondta: „Mi azt hisszük, mi olvasunk belőle, nem, hanem Isten olvas bennünk. Nemcsak a bűneinket olvassa ki, hanem megmutatja a szabadulást is nekünk!”

A keresztyénség az egyetlen olyan vallás, ahol Isten közvetlen mondja el akaratát. Az Ige testté lett Jézusban. Közvetlen jelent meg az Élet. Szükségünk van magyarázatra, hogy megértsük az Igét. Igehirdetésben kikerülhetetlen az Ő jelenléte. Mindenki mást érez meg az Igéből. A Szentlélek osztja ki, hogy kinek mire van szüksége. „ Az Ige hallásból van, a hallás pedig Isten beszéde által.” Minél többet ismerek meg Isten kijelentéséből, annál jobban rá tudom építeni az életemet, ami akkor teljesedik be, amikor majd „színről-színre” látom.

Az igaz istentiszteletről olvassuk el Ézsaiás 58.részét.

Gilicze András lelkipásztor „ Az Úr egysége és háromsága” címmel tartott előadást, ahol Luther Mártont idézve mondta: „A tenger vizét átmerni egy kis gödörbe nem lehetetlenebb, mint megérteni a Szentháromság tanát.”

A „Szentháromság” szó a Bibliában nem fordul elő, de sok helyen van rá utalás. Pl: Ézsaiás 61.= Jézus Krisztus első idézete az Ószövetségből. Lukács 4.21., Efézus 4: 7-10., Péter I.1: 2., János 5: 7-8.

Az Úr lényegében egy, de valójában három. A szentháromság három tagja nem külön egyéniség, inkább létforma, mint a víz, jég, gőzpára. Mind a három személy egyenlő egymással.

 Isten három személye:

 FelettünkAtya

Velünk –  Fiú

Bennünk – Szentlélek

„Aki hisz, minden lehetséges a hívőnek!” Jézus Krisztus által közel kerültünk Istenhez. Vele járhatunk, megismerhetjük, láthatjuk ragaszkodó szeretetét, védelmét, és ha az Urat tartom oltalmamnak, nyugodtan élek. Az ember rendeltetése: hirdetni minden tettét! „Senki sem jó, csak egy az Isten.”

Rozsos Istvánné