Gyulán 32 éve tartunk orvosi szakmai országos konferenciát, melyet a Megyei Kórház endokrinológusai szerveznek. A tudományos nap után a résztvevők több napos határon túli buszkirándulásra szoktak indulni. Most a gyülekezetünkből velünk volt Dr. Virágos Kis Katalin és Dr.  Jakucs  János is. Június 24-én indultunk el, az úti cél a Kárpátokon kívül mintegy 650 km-re fekvő Moldva volt, ahol kb. 250 ezer mélyen hívő katolikus csángó él évszázadok óta elhagyatottságban. Már csak negyedük tud magyarul, a gyerekeknek pedig csak kb. 4%-a! Mindössze 10 évig volt náluk magyar iskola (1948-58 között), sem előtte, sem utána sohasem! Ma már az Európa Tanács egyik határozata és Románia uniós csatlakozása következtében kénytelenek voltak engedélyezni egyes falvakban a fakultatív magyar órák tartását.

A környező országokban, az úgy nevezett trianoni utódállamokban sok ezer magyar család él a tömb magyarságtól elszigetelve. Anyanyelvük porlad, magyar kultúrájuk hanyatlik. 3 hónapja Gyulán néhány lelkes református elindított egy honlapot („www.konyvetaszorvanyba.hu”), mely magánszemélyek könyvszállítását igyekszik szervezni szórványban élő magyar családoknak: Dr. Pocsay Gábor, Téglásné Müllek Tímea, Szőke János és Szilágyi Sándor kezdték el ezt a munkát. Eddig kárpátaljai görög katolikus lelkészek, csángóföldi tanárok, határon túli református lelkészek és a Rákóczi Szövetség jelezték, hogy segítenek, biztatják a kinti magyarokat, kérjenek könyveket a konyvetaszorvanyba@gmail.com internetes címen, melyet itt Gyulán kezelünk.

Az orvosi kirándulás során, csatlakozva a fenti internetes akcióhoz 45 orvos vitt szépirodalmi és mesés könyveket, mese DVD-ket, CD-ket, katolikus magyar nyelvű énekes könyveket a csángóknak, valamint a csíkszeredai Márton Áron gimnázium csángó bentlakásos kollégiumának és a csángó Szent Erzsébet gimnáziumnak. Utunk során sok erdélyi történelmi várost láttunk, kiváló emberekkel ismerkedtünk meg, azonban a legnagyobb élményt talán mégis Csángóföld jelentette: Nyisztor Ilona népi énekművész csodálatos katolikus énekei a templomokban, Berszán Lajos atya (a gyimesfelsőloki „pap bácsi”) bölcsessége és nyugodt elszántsága, a pusztinai viseletbe öltözött iskolások dalai (akik a Fölszállott pávában is sikeresen léptek fel), valamint a híres furulyás gyermekek játéka bűvölt el bennünket.

Lelkileg gazdagodva, jövendő feladatok nemes terhét érezve tértünk haza Gyulára és Magyarországra mi reformátusok és katolikusok. Sokan elhatározták (és azóta meg is tették), hogy nemcsak könyvekkel, hanem anyagilag is segítik a Csángómagyar Oktatási Programot.

 Dr. Pocsay Gábor

 A fotón: Nyisztor Ilona és a pusztinai gyermekek