————–Rozsos Istvánné—————-

A Békési és Csongrádi Református Egyházmegye már több mint 25 éve minden év szeptember 2. hetében Csendeshetet szervez Berekfürdőn. Erre az alkalomra azoknak érdemes jelentkezni, akik testi-lelki kikapcsolódásra, pihenésre vágynak! Ezenkívül, akit érdekel a Biblia tanítása és egyházi szertartásaink jelentősége. Az öt nap alatt az alkalmakat a két megye esperesei és a megyében szolgáló lelkipásztorok vezetik és tartják.

Ez év programja szerint a „Szent sákramentumainkról” vagyis” az Úr Szent vacsorájáról” és „a szent keresztségről” szóltak.

Reggeli és esti áhítatainkon a Zsoltárok könyve 119.részéből 1-56 versig elemezték Isten rendeléseit. Az előbbi bibliai rész magyarázatát hétfőn, első alkalmunkon Demeter Ottó esperes úr kezdte magyarázni. Kifejti, hogy Salamon bölcsességet kér, ami azt jelenti, hogy meghalljuk, megértsük és megtartsuk az Isten szavát! Boldog az, aki úton van Isten felé, aki keresi az Urat. Ma zűrzavaros világban élünk. Jó, ha tiszta színből tudunk hálát adni. Jézus Krisztus útja igaz út!

A sákramentum jelentése: szentség

  1. Jézus rendelete alapján és
  2. Legyen benne látható jegy.

Azokban jelképesen maga Jézus Krisztus van jelen, hogy jobban megértsük az Úr irántunk való szeretetét. Megerősíti az Úr irgalmát és kegyelmét. Hozzá kapcsolódik az üdvösség ígérete.

Református egyházunkban két sákramentumunk van: keresztség és úrvacsora.

A keresztséget az Úr Jézus mennybemenetele előtt szerezte, melynek történetét az Újszövetség könyveiben több helyen olvashatjuk. Először Máté evangéliuma 28.rész 18-20. verseiben. „Nékem adatott minden hatalom”. Jézus itt is az Atyára mutat, akitől a hatalmat kapta! Missziói parancsot ad: „Menjetek el, tehát…„.

A keresztelés mindegy, hogy milyen vízzel történik, pár csepp vagy akár a Jordán vize is lehetne. „Atyának, fiúnak és Szentléleknek nevében”. Fontos a tanítás és annak megtartása! Ígéretet is jelent: aki bízik az Úrban, az nincsen egyedül! „Veletek vagyok minden napon az idők végezetéig.”

Másik sákramentumunk az Úrvacsora. Mindkettő Jézus váltságművét állítja a középpontba. Mindkettő Isten bűnbocsátó szeretetéről beszél. Ő megígérte, hogy Krisztus egyszeri tökéletes áldozatáért kegyelemből bűnbocsánatot és örök életet ad ajándékba nekünk. A látható szent jegyek: a kenyér és a bor, melyeket Jézus utolsó vacsoráján felmutatva ezt mondta: „Vegyétek, egyétek és igyátok, ezt cselekedjétek az én emlékezetemre!” Aki nem fogadja el az Úr Jézust, annak nem használ az úrvacsora! Hányszor vegyük? Valamennyiszer, amikor lehetőségünk van rá! Amíg eljön! Úrvacsora osztása előtt készüljünk fel! Test és pénz helyett fordítsuk Istenre figyelmünket! Lelkünket tisztogassuk. Tudjam: bűnös vagyok, nem érdemből kapom a kegyelmet, csak azért, mert szeret az Úr! Imádkozzunk érte!

A lelki örömökön kívül a testiek sem mellékesek!

A Megbékélés Házában remek konyha és szakácsok vannak! Naponta háromszor minőségileg és mennyiségileg is kielégítő és finom ellátást kapunk! A délutáni pihenő időben, aki akarja, meglátogathatja a gyógyfürdő különböző medencéit, amelyek fedett, nyitott, hideg, meleg, uszoda és masszírozás formában áll rendelkezésre!

Este vacsora után még aki akar és szeret énekelni, összejön és elénekli mindenki kedves énekét.

Azután a kényelmes szobában nyugovóra térhet mindenki.

Rozsos Istvánné