„… aki másokat felüdít, maga is felüdül.”
Péld. 11,25
A gyulai kórház biblia körével három évvel ezelőtt, feleségemen keresztül kerültem kapcsolatba. Tóth Márta kórházi lelkész munkáját egyre jobban megismerve láttam, mit jelent a betegeknek a lelki támogatás. Később Édesanyám hosszan tartó betegsége és a kórházban történt kezelése alatt folyamatosan éreztem, és tapasztaltam, milyen nagy feladat az otthoni és korházi betegápolás. Már akkor kezdett érlelődni bennem a gondolat, hogy munkámmal segíteni fogom a kórházi lelkész munkáját és Édesanyám halála után, jelentkeztem is erre a szolgálatra.
Ez éppen akkor történt, amikor lehetőség nyílt egy Berekfürdőn megrendezet háromnapos tanfolyamon való részvételre, amelyen önkéntes kórházi beteglátogatókat képeztek. Igaz Gyula részére csak egy hely volt biztosítva, azonban Tóth Márta kórházi lelkésznőnek sikerült még egy helyet kérni, így részt vehettem a tanfolyamon. Őszintén meg kell mondanom, hogy nem kértem ki Isten véleményét a jelentkezés időpontjában, ezért mindennap imával fordultam Istenhez, kérve hogy az Ő akarata szerint történjen minden. Erre a választ megérkezésemkor kaptam meg. Mind a harminckét részvevő más és más igeverset kapott a tanfolyam kezdésekor. Én azt, hogy „Ime én veled vagyok, hogy megőrizzelek téged valahová mész” (I. Mózes 28.15.) Úgy érzem imámra megkaptam a választ.
Minden foglalkozás közös imával kezdődőt. Első napon dr. Nagy Tibor lelkész vezette a foglalkozást, a résztvevőket két csoportra osztották, betegekre és látogatókra. A betegek egy-egy betegséget játszottak el, a beteglátogatóknak pedig meg kellett találniuk a beteghez a kapcsolatot akkor is, ha a beteg elutasító vagy ateista is volt. Másnap délelőtt két előadást hallgattunk meg: dr. Szatmári Évától a segítő kapcsolat személyiség típusai, utána Bodó Sárától a segítő beszélgetés és az érintés szerepe címmel. Ebéd után kiscsoportos foglalkozások következtek, én Dr. Baráthné Szalánczi Tímea klinikai lelkész vezette csoportba kerültem. A kiscsoportokban empátiafejlesztés, szituációs játékok, esetmegbeszélések voltak. Esténként olyan, a témához kapcsolódó filmeket néztünk meg közösen, mint pl., Az Élet háza. Utolsó napon Gecse Attila: Haldokló betegek között és Gál Judit Betegségről, beteglátogatásról a Szentírás alapján című előadását hallgattuk meg.
Délután átadták az okleveleket, de a tanfolyam ezzel még nem ért véget, októberben még egy megerősítő gyakorlaton és elméleti oktatáson veszünk részt. Feladatot is kaptunk, azt hogy név nélkül vezessünk naplót, melyben személyes tapasztalatainkat írjuk le arról, hogy mi hogyan gondoljuk, mennyire sikerültek a betegekkel való kapcsolataink. A tanfolyam elvégzése óta hetente háromszor, délelőtt 9 és12 óra között veszek részt a beteglátogatásban.
Bacsa Vilmos
Városunk legmeghatározóbb intézménye a Pándy Kálmán Megyei Kórház, ahol már 1945-től működött főállású kórházi lelkész, ezt a státuszt azonban később, ideológiai okokból, megszűntették. Tizenöt éve a kórháznak ismét lehetősége nyílt ilyen állás létesítésére, ezért attól fogva ebben a hatalmas egészségügyi létesítményben a Békési Református Egyházmegye lelkipásztora, Tóth Márta testvérünk látja el ezt a szolgálatot református részről. Nap, mint nap betegek, haldoklók várják, hogy nehéz helyzetükben Isten igéje által lelki támaszhoz, vigasztaláshoz jussanak. Sok a feladat, ezért a kórházi lelkésznek is képzett segítségre van szüksége, ilyen segítőnek jelentkezett gyülekezetünk tagja Bacsa Vilmos testvérünk.
Olyan világban élünk, amelyben, ha szétnézünk környezetünkben lehetetlen nem látnunk, hogy nemcsak beteg, idős emberek szenvednek, hanem sokan társadalmi bajoktól sújtottan érzik magukat kilátástalan helyzetben. Családi feszültségben élők, az élet útvesztőjében eltévedt fiatalok, elmagányosodottak, adóságban úszók, munka nélkül tengődők is várják a vigasztaló, biztató szót. Minket, reformátusokat arra ösztönöz Isten szava, a Szentírás, hogy ezeken az embereken segítsünk, elvigyük hozzájuk Isten erőt adó üzenetét, és akár kézzel fogható segítséget is nyújtsunk nekik. A megnövekedett igények miatt a lelkipásztor nem győzi ezt a feladatot ellátni, ezért gyülekezetünk munkatársakat képez ki és állít mellé. Ha van olyan testvérünk, aki elhivatottságot érez erre a szolgálatra, azt kérjük jelentkezzen Baráth János lelkipásztornál az alábbi elérhetőségeken:
Telefon/fax: +36-66-362-019
Mobil: +36-20-483-93-44
[nggallery id=4]
Szóljon hozzá! Érdekel a véleménye!