Minden évben van egy nap, amikor világszerte megemlékezünk az édesanyákról. Magyarországon ez a nap május első vasárnapja.

Az anyák napja nem egyházi ünnep. A Biblia nem tartalmaz utalást az édesanyák ünneplésére. Pedig régi hagyománya van ennek. Már az ókori Görögországban is tartottak ünnepet az anyák tiszteletére. Angliában az 1600-as években az Anya-vasárnapon köszöntötték az édesanyákat, amely a húsvét utáni negyedik hétvégéjén volt. Az Egyesült Államokban az anyák napját először 1872-ben ünnepelték, végül 1914-ben tették állami ünneppé minden év május második vasárnapján. Európában a húszas években először a német virágkereskedők szervezték a gyorsan népszerűvé váló ünnepet. 1925-ben, hazánkban a Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta az első anyák napi ünnepet. 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé ezt a napot. Az ünnep vallási és társadalmi szempontból egyaránt égető problémára hívja fel a figyelmet: a család, az anyaság tiszteletére és megbecsülésére, amely az emberiség jövőjét meghatározó feltétel. Az anyák napján, ha rövid időre is, előtérbe kerülnek az édesanyák, az anyai hivatás, az anyai szerepvállalás fontossága.

Anyák napi ünneplésünk legyen hát a szeretetünk, köszönetünk, megbecsülésünk kifejezése édesanyánk iránt, de ezen felül a hálaadás alkalma is Isten iránt az Ő kimondhatatlan gondviseléséért, szeretetéért, ami az anyai szíveken keresztül is megnyilvánul.