Napjaink siralma: Nincs Időm! Hajszoltak vagyunk, sürgetnek bennünket, sok a dolgunk. Felgyorsult világunkban egyre többen, egyre gyakrabban érzik úgy, bárcsak több órából állna egy nap. Ez természetesen nem lehetséges, ezért a meglévő időt kell megfelelően beosztani. Korunk egyik kihívása, hogy van óránk, de nincs időnk. Számos ember már nem beosztja az idejét, hanem az idő szorításában vergődik. Rohangál, sodródik és kicsúszik a kezéből az élet irányítása.
Ahhoz, hogy az életünk irányítása kézben legyen, először az időnket kell kézben tartani. Ezen a ponton azonban óriási különbség van a keresztyén és nem keresztyén ember szemléletében és életgyakorlatában. Míg mások saját kezükben akarják tartani életük irányítását, addig a keresztyén ember Isten kezébe teszi az életét. Jézus Krisztust követi életidejének beosztásában.
Hogyan tudta Jézus olyan jól szervezni életét?

1) Jézus tudta, hogy mi a küldetése, ezért felesleges dolgokra nem pazarolta az életidejét. János 9,4-ben az mondja a Megváltónk: annak a cselekedeteit kell végeznünk, aki elküldött engem. Manapság sokkal több olyan eszközzel rendelkezünk, amivel időt lehet megtakarítani, mint nagyszüleink, dédszüleink vagy Jézus korában, mégis úgy tűnik, kevesebb időnk van. Korunk és benne a technológia is egyre több új időnyelő lehetőséget kínál fel számunkra, ahol észre sem vesszük mennyi értékes idő folyik el naponta. Állítsd meg az elszivárgást! Gondold végig mi az életed küldetése, Isten mit bízott rád! Ne hagyd, hogy a lényegtelen dolgok miatt szétforgácsolódjanak a mindennapjaid.

2) Jézus tudta, hogy mindennek megszabott ideje van. Amikor az evangélium tudósításából végigkövetjük Megváltónk életútját, akkor azt látjuk, hogy az Ő életében helye volt a munkának, pihenésnek, imádságnak, étkezésnek, örömteli alkalmaknak, böjtnek stb. Ezeket nem játszotta ki egymással szemben, vagy egymás kárára. Te életedet is úgy kell berendezni, hogy mindennek legyen benne megszabott rendje és ideje. Legyen időd önmagadra, családodra, munkádra, gyülekezetedre. De ne egymás kárára vagy egymást kijátszva oszd be az idődet. Amit egyiktől elveszel, ott deficit keletkezik, és hamarosan „adósság spirálba” keveredsz. Attól, hogy teljesen betáblázod a napodat és elfoglalt vagy, még nem biztos, hogy valóban van értelme annak, amit csinálsz. Ne keverjük össze a mennyiséget a minőséggel, a produktivitást az elfoglaltsággal, a fontosat a sürgőssel! A leghatékonyabb emberek közül sokan számszerűen nézve kevesebb időt töltenek munkával, mint a túlhajszolt, a tornyosuló feladatok árnyékában dolgozók. Tanuljunk meg nemet mondani! Hajlamosak vagyunk sok időt fordítani arra, amihez kedvünk van, amiben sürgetnek bennünket, amiben biztonságban érezzük magunkat, s elhanyagolunk olyan dolgokat, amelynek megszabott helye és ideje lenne életünkben. Az idő pénz – ugyanolyan gondosan be kell osztani. Ez azt jelenti, hogy meg kell határozni a különbséget a fix kiadások – amiket meg kell tenned – és a szabad rendelkezésű idők – amiket szeretnél megtenni – között.

3. Jézus tudta, hogy Isten tervszerűen cselekszik, és Ő is így cselekedett. Jézus nem ment el mindenhová hirdetni az evangéliumot, nem keresett meg minden beteg embert, hogy meggyógyítson, nem tartott mindent csak a saját kezében, ehelyett tanítványokat képzett, akiket kiküldött, akikre feladatot, szolgálatot bízott. Így terjedt az evangélium és ma is ez a feladatunk, ahogyan Pál mondja Timóteusnak: És amit tőlem hallottál sok tanú előtt, azokat add át megbízható embereknek, akik mások tanítására is alkalmasak lesznek. (2Tim. 2,2) Kezdj el tervezni! Isten tervéhez igazítani saját életed. Terv nélkül hajlamosak vagyunk céltalanul sodródni. A tervezésben tanulj meg rangsorolni! Imádságodban kérdezd meg: „Hogyan tervezhetem el legjobban a napomat?” Nem könnyű életünket átszervezni, a régi rossz szokásokat, mintákat nehéz megtörni. De a szervezetlenség rossz szokásától meg kell szabadulnunk, különben életünk hamarosan szétforgácsolódik, teljesen összeomlik, és káoszba fullad. A rossz időbeosztás kihat életünkre, szeretteink életére, munkákra, gyülekezetünkre, lelki életünkre. A rossz időbeosztás oda vezet, hogy addig pörgünk, amíg elszédülünk. Addig pörgünk, hogy széthullik életünk. Ha nincs időnk, végül Istenre sem lesz időnk. Ennek következménye: Akinek nincs ideje, annak örök élete sincs!

A következő bibliaóra címe: A jövő szorításában. Vajon mit hoz a jövő? A jövőtől való félelem, vagy az előrenézés hiánya, milyen hatással van életünkre? A Biblia alapján azt fogjuk körbejárni.