Múltunk meghatározza jelenünket, és hatással van a jövőnkre. Egy ismeretlen világba születtünk, belecsöppentünk egy már meglévő kulturális, társadalmi, családi környezetbe, számtalan dolog befolyásolja életünket, rengeteg ember ír bele az életünkbe. Mindent nem tudunk analizálni a múltunkból. De mindannyiunk életében vannak olyan időszakok, traumatikus események, melyekre nem szívesen gondolunk vissza. Hogyan kezeljük múltbeli traumánkat, bűneinket, vagy ezek egyvelegét.
Többségében három elhibázott megoldást gyakorlunk: 1.felejtés, 2. cipelés; 3. a múlt meghamisítására való törekvés.
1. Felejtés. Amikor a kínos múlt felejtésére törekszünk, akkor elfojtjuk az emlékeket, ám a tudattalan részeként továbbra is hatással lesznek életünkre, lelkiállapotunkra. Az elfojtás módszerével mentesíthetjük magunkat egy traumatikus esemény emlékétől, de a feszültségétől nem.
2. Cipelés. Amikor a múlt negatív eseményeit nem tudjuk lezárni, folyamatosan magunkkal cipeljük azt. Ilyenkor folyamatosan fenntartjuk annak káros hatását, mely bénítóan hat jelenünkre és jövőnkre.
3. Meghamisítás. Vannak borzalmas élethelyzetek, amelyek elől a gyermekek könnyen a fantázia világába menekülnek. Nem engedik, hogy a valóság ellehetetlenítse őket, A felnőtt ember is van, amikor hasonló megoldást választ, igyekszik átfesteni, elviselhető kontextusba helyezni a kínos eseményeket. A múlt meghamisítására való törekvés sem vezethet eredményre, mert rossz esemény emlékétől menetesítjük magunkat, de annak bennünk dúló feszültségétől nem.
Milyen gyötrelmes múltbeli események szorongathatnak bennünket. Egyrészt olyan elhibázott döntések, cselekedetek, bűnök, amellyel akár magunknak, akár másoknak maradandó fájdalmat, kárt okoztunk. Hűtlenség, abortusz, gondatlanságból elkövetett káros cselekmények, amelyek krízist idéztek elő. Másrészt olyan kínos események, amellyel bennünket bántottak meg, amikor megaláztak, kihasználtak, testileg vagy mentálisan erőszakoskodtak velünk. Gyermekbántalmazás, nemi erőszak, molesztálás, zaklatás, zsarolás, megszégyenítés. Harmadrész olyan események, amelyek miatt egy-egy ponton összeomlott az életünk, súlyos betegség, baleset, veszteség, gyász. Ezek mind lehetnek olyan események, amely gyötörnek, fogva tartanak és megakadályoznak a továbblépésben.
Igénk abban segít, hogy hogyan dolgozhatjuk fel és engedhetjük el a múlt fájdalmait. Dávid király gyötrelmes állapotban van. Olyan elhibázott döntéseket hozott, amellyel tönkretesz egy családot és lelkileg magát is. Visszaél hatalmával, elcsábít egy házas asszonyt. A hűtlenség rejtegetése érdekében hazudik, manipulál, végül halálba küld egy embert. A múlt eseményei azonban úgy összeszorítják, hogy majdnem összeroppan alatta. Ekkor döbben rá, hogy a gyötrő múltat nem felejteni, nem is cipelni, nem is meghamisítani kell, hanem Isten elé vinni. Megvallani, őszintén feltárulkozni Isten előtt. Ma is ez a megoldás! Bűneinkre, elrontott dolgainkra egy megoldás van: megvallani Istennek és őszinte bűnbánatot tartani. Isten nem kívánja a bűnös ember halálát, hanem azt, hogy megtérjen útjáról, és éljen (V.ö.: Ez. 18,23). Eltapossa bűneinket, a tenger mélyére dobja minden vétkünket! (Mik. 7,19). De mi van akkor, ha bennünket ért olyan sérelem, megaláztatás, veszteség, amelyen nem tudunk túllépni? Amely azóta is lehúz, fojtogat, megkötöz? Jézus neve azt jelenti szabadító. Ő meg tud szabadítani nem „csak” a bűntől, hanem annak következményeitől is. Tárjuk fel előtte őszintén mindazt, ami nyomaszt. Mi teszi tönkre a mindennapjainkat? Valami gyermekkori trauma, ami aláásta önbecsülésünket? Nehéz természetű munkatárssal kell együtt dolgoznunk? Házassági problémákkal küzdünk? Anyagi nehézségek állják utunkat? Amikor Jézus szabadítását átéljük, megtapasztaljuk, hogy akik Istent szeretik, minden javukra van (v.ö. Róma 8,28). A mindenbe a rossz dolgok is beletartoznak. Kezdjük el tehát Isten szabadító kezébe beletenni a nehézségeket! Azok a fájdalmas események, amelyek mindent eltakartak a szemünk elől, Jézus által lehetővé teszik számunkra, hogy föléjük kerekedve többet láthassunk, mint előzőleg.
A következő bibliaóra címe: A jelen szorításában. Napjaink siralma: Nincs Időm! Hajszoltak vagyunk, sürgetnek bennünket, sok a dolgunk. De vigyázat: Akinek nincs ideje, annak örök élete sincs!
A Biblia alapján azt fogjuk körbejárni, hogyan gazdálkodjunk az időnkkel.
Szóljon hozzá! Érdekel a véleménye!