Kedves Testvéreink!

2018. nagyböjtjén közös gyülekezeti imádságra és böjtre hívjuk gyülekezeti tagjainkat. Szeretnénk ebben a formában is Isten elé vinni gyülekezetünket, egyházunkat, városunkat, hazánkat és könyörögni megújulásért és ébredésért. Elkészítettük a 40 napos böjti imanaptárunkat. Amelynek imatémái hetente megjelennek a gyülekezeti híradóban, honlapunkon és facebook oldalunkon.  Egy-egy böjti napot két részre osztottunk 0-12 óráig és 12-24 óráig. Szeretnék, ha ezeken az időpontokon legalább egy-egy gyülekezeti tag vállalná a böjtöt és azt, hogy a megadott témákat Isten elé viszi imádságban. Aki nem böjtöl abban az időpontban, kérjük, hogy imádságban könyörögjenek a böjtölőkért. Az imanaptár imatémái pedig legyen minden gyülekezeti tagunk vezérfonala a nagyböjti időszakban, hiszen maga az Úr Jézus Krisztus mondta: Bizony, mondom néktek azt is, hogy ha közületek ketten egyetértenek a földön mindabban, amit kérnek, azt mind megadja nekik az én mennyei Atyám. (Máté 18,19) Gyülekezeti böjtre feliratkozni vasárnap az istentisztelet előtt és után lehet az iratterjesztésnél elhelyezett böjti naptáron.

Hogyan böjtöljünk?

A református egyház egyik legfontosabb hitvallásos irata, a II. Helvét Hitvallás arra tanít a biblia alapján, hogy a böjt hasznos lehet a kegyességünk gyakorlásában: „Magános böjtöt bárki is tarthat közülünk, a szerint, amint érzi, hogy a lélek süllyedez a jóban. Minden böjtölésnek szabad, kész és valósággal alázatos lélekből kell származni. Minél súlyosabban elítéli Krisztus egyháza a tobzódást, részegeskedést és minden bujaságot és mértéktelenséget, annál buzgóbban ajánlja nekünk a keresztyén böjtöt. A böjt ugyanis semmi egyéb, mint a kegyesek önmegtartóztatása és mértékletessége, tehát testünknek fegyelmezése, féken tartása, amit a felmerülő szükség szerint vállaltunk magunkra, ezáltal megalázzuk magunkat Isten színe előtt, és a testtől elvonjuk a táplálást, hogy annál könnyebben és szívesebben engedelmeskedjék a léleknek… A böjt a szentek imádságának és minden erénynek támasza.” Böjtölhet az egyes ember és a közösség, amikor bűnbánatot tart, gyászol, ünnepre készül, nehéz helyzetben van, böjtölhet megtérésért és megújulásáért.

A böjt tehát nem arra szolgál, hogy Istentől kierőszakoljuk kéréseink meghallgatását, ráerőszakoljuk saját akaratunkat. A böjt abban segítség, hogy közelebb kerüljünk Istenhez. Félretéve a test dolgait, nagyobb teret kapjon a lélek. A böjt kiemel saját világunkból, és közelebb visz Istenhez.

Böjtölés alkalmával az ember elsősorban vagy bizonyos ételeket von meg magától, vagy mindenfajta ételtől tartózkodik. Vannak olyanok, akik egészségi okok miatt nem tudnak az ételtől hosszabb ideig tartózkodni, ezért mindenkinek szabadsága van abban, hogyan böjtöl, milyen ételektől tartózkodik.  A böjt lényege nem a megvonás, hanem a megüresedés.

Azon a napon, amit vállaltál próbálj még inkább nyitott lenni Isten vezetésére, tölts imádsággal és igeolvasással a napirendedhez képest minél több időt. Ha dolgozol, akkor is van rá lehetőséged, hogy napközben többször röviden időt szakíts az imádságra.

Az ételtől való tartózkodás mellett (vagy egészségi problémák esetén helyett) a következő böjtölések közül is választhatsz: Böjtölés szemmel: kevesebb televíziót, videót nézel, kevesebbet szörfözöl az interneten. Böjtölés füllel: kevesebb zenét, rádiót hallgatsz, hogy csend vegyen körül, hogy Istenre figyelj. Böjtölés szájjal: kevesebbet beszélsz, vagy csak szükség esetén szólalsz meg, helyette Istennel beszélgetsz.  Böjtölés a testtel: kevesebb hangsúlyt fektetsz a külső dolgokra, az új divatra, vágyaidra. Így felfedezheted a természetesség és egyszerűség értékét, szépségét és számtalan dologért hálás lehetsz. Böjtölés kézzel: táplálhatod az éhezőket, ruhát biztosíthatsz a nélkülözőnek, segíthetsz a rászorulónak. Böjtölés lábbal: az állandó rohanásaid közepette több időt szentelsz a testvéri látogatásnak, beteglátogatásnak. A böjt így a testvéri szolidaritás kifejezése is lehet. Jellemezze a napodat az, hogy nem a saját erődből élsz, hanem a Lélek győzedelmeskedik a test felett.

Az igazi böjt áldást jelent. Isten azt ígéri, ha helyesen böjtölünk: Akkor eljön világosságod, mint a hajnalhasadás, és hamar beheged a sebed. Igazságod jár előtted, és az ÚR dicsősége lesz mögötted. (Ézsaiás 58,8)

Letölthető imanaptár – II. hét   << kattintson a hivatkozásra