1. A presbitériumnak meg kell határoznia a választási közgyűlés időpontját. Ezt úgy kell kitűzni, hogy a választási eredmény az esetleges jogorvoslati határidőket is figyelembe véve 2017. december hó 31-ig jogerős legyen.  A választási közgyűlés időpontjához kell igazítani a törvény által előírt egyéb választási eljáráshoz kapcsolódó cselekményeket.

2. A Választási (jelölő) Bizottságot a presbitérium a választás előtt legalább 60 nappal választja meg a gyülekezet tagjai közül. A Választási Bizottság – az egyházközség lelkipásztorát is beleértve – 3-7 tagból áll és ez a bizottság látja el a Jelölő, és a Szavazatszámláló Bizottság feladatait is.  A bizottsági tagság a tisztségviselői jelöltséget kizárja.

3. A Választási Bizottság a megválasztását követő vasárnapon bemutatkozik a gyülekezet előtt, és fogadalmat tesz feladatainak ellátására. A jelölőbizottság tagjai köréből az elnököt titkos szavazással maga választja.   

4. A Választási Bizottság tájékozódik a gyülekezetben a presbiterré választható személyekről, és a választást megelőző 30. napig ennek alapján teszi meg javaslatát a presbitériumnak, amely ezt figyelembe véve állítja össze a presbiteri (pótpresbiteri), gondnoki tisztségre jelöltek listáját. Minden tisztségre 1–3 nem lelkész jellegű személyt lehet jelölni.

5. A presbitérium megvizsgálja a Választási Bizottság javaslatát és véglegesíti a jelöltek listáját. A választást megelőző két vasárnapon a szószékről és a helyben szokásos egyéb módon ki kell hirdetni a választói közgyűlés időpontját.

6.  A választást megelőző vasárnapon a presbitérium bemutatja a gyülekezet tagjainak a jelölteket, akik nyilatkoznak a jelölés elfogadásáról, valamint arról, hogy a presbiterré választás törvényes feltételeinek megfelelnek.  Amennyiben a gyülekezetnek újságja vagy egyéb kommunikációs felülete (honlap, hirdetőtábla) van, a jelölteket azon is célszerű bemutatni.

7.  Az egyházközségi választói közgyűlés megtartására istentisztelet után kerül sor, a választás titkos szavazással történik. A presbitériumnak ezt megelőzően elő kell készítenie a közgyűlés és szavazás lebonyolításának technikai feltételeit. Ennek részletes szabályai a IV. részben találhatók.

8.  A választás eredményét azonnal ki kell hirdeti a közgyűlés jelenlevő tagjainak. A tisztújítás végeredményét a következő vasárnapi istentiszteleten a szószékről újra ki kell hirdetni.

9.  A jegyzőkönyv hiteles másolatát a választást követő 3 napon belül meg kell küldeni az egyházmegye elnökségének.

10.  A választás elleni panasz benyújtására a választás napját követő 15 napon belül van lehetőség.

11.  A választás eredményének jogerőre emelkedését követően az újonnan megválasztott tisztségviselők a gyülekezet előtt esküt tesznek. Mandátumuk 2017. január 1-től 2022. december 31-éig tart.  

Folytatjuk…